blog.stepniak.net.pl

Brudnopis programisty

Trzecie spotkanie Toruń JUG

by Szymon Stępniak on 2 czerwca 2014, no comments

duke_torun_medium

28-go maja odbyło się kolejne, bo trzecie już spotkanie spotkanie sympatyków języka Java oraz technologii około-javowych w Toruniu. Czas na krótki wpis do kroniki dla potomnych.

Tematy prezentacji

10403497_1514025362154285_9220480145568949208_n

Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać dwóch ciekawych i bardzo od siebie różnych tematów, tj:
1. Jak szukać? – Kilka słów o Lucene i jej znajomych (Zbyszko Papierski)
2. Historia pewnego szkieletora – Walking Skeleton & ATDD (Paweł „Lego” Rekowski)

Podczas pierwszej prezentacji Zbyszko przybliżył nam podstawy zw. z wyszukiwaniem pełnotekstowym, było zatem o indeksacji, analizerach, algorytmie TF-IDF. W trakcie 45-minutowej prezentacji mieliśmy okazję zobaczyć w działaniu Lucene, porównanie z Apache Solr, by skońcyć na Elasticsearch. Prezentacja była bardzo udana – Zbyszko żywo interesuje się tematem, o którym nam opowiadał i jest skarbnicą wiedzy w tym zakresie, więc obecność na tej prezentacji była obowiązkowa. Trzymam Zbychola za słowo i czekam na rozwinięcie tematu! :-)

Druga prezentacja to podróż w aspekty miękkie z mocnym zabarwieniem programistycznym. Paweł opowiedział nam o podejściu Walking Skeleton w rozwiązywaniu dość często powracających problemów zw. ze zwinnością „stawiania” środowisk developerskich/preprodukcyjnych/produkcyjnych czy wracania do projektów, które zespół programistyczny pisał „na szybko”, a teraz trzeba do nich wrócić i dalej je rozwijać. Było wesoło, ale i inspirująco. Przeniesienie rozwiązań znanych z TDD na poziom architektury (nie piszę kodu, dopóki nie mam architektury zdolnej go uruchomić) wydaje się dość ciekawe. Muszę spróbować. Dzięki Paweł! :)

Poza prelekcjami

Poza prelekcjami standardowo dla uczestników spotkania przygotowaliśmy szereg upominków (dzięki Piotrek!). Nowością w stosunku do poprzednich spotkań były okazjonalne kubki Toruń JUG z numerem prelegenta – oczywiście kubki powędrowały również do naszych wcześniejszych prelegentów, i tym samym do mojej kolekcji kubków trafił ten z numerem 2 :-)
Pomysł dot. kubków z Poznania przywiózł Sławek Piotrowski i to on również wziął na siebie organizację pozyskania pierwszej partii kubków – serdeczne dzięki Sławku!

BoxxO0_IgAA-9-y

Po spotkaniu ruszyliśmy tradycyjnie na małe after party. Tutaj tez mała zmiana – zamiast do Krajiny Piva tym razem uderzyliśmy do Tratwy. Było ok, tylko wybór piwa był znacznie skromniejszy.

Kolejne spotkanie

Przed nami czerwcowe spotkanie. Przygotowania już trwają, będzie gość specjalny (światowe nazwisko!), będzie się działo. Toruń się zatrzęsie, dosłownie :-) Do zobaczenia!

PS: linki do materiałów z prelekcji znajdują się na naszej stronie http://torun.jug.pl/news/2014/05/30/podsumowanie-trzeciego-spotkania/