blog.stepniak.net.pl

Brudnopis programisty

Czwarte spotkanie Toruń JUG

by Szymon Stępniak on 28 czerwca 2014, no comments

duke_torun_medium

Aby kronikarskiej tradycji stało się zadość, czas na krótką relację z wczorajszego (nietypowego) spotkania toruńskiej grupy użytkowników Java. Zapraszam do lektury.

Tematy prezentacji

20140627_185125

Czwarte spotkanie grupy upłynęło pod znakiem dwóch zupełnie rozbieżnych pod wieloma względami tematami. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat:
1. „Testujemy z Arquillianem” (Sebastian Łaskawiec)
2. „Akka, Play, Spray, Scalatra, Spark z perspektywy sbt” (Jacek Laskowski)

Podczas pierwszej prezentacji Sebastian opowiedział nam o tym z jakimi problemami na poziomie testowania borykają się twórcy aplikacji Java EE oraz jak Arquillian pozwala je rozwiązać – wspierać proces tworzenia efektywnych testów integracyjnych, uruchamianych w środowisku zbliżonym możliwie najbardziej do produkcyjnego. Merytorycznie prezentacja była bardzo dobra – spójna, poprowadzona w przejrzysty sposób, realizowała przygotowaną przez Sebastiana agendę. Nie ulega wątpliwości, że prezentacja była przeznaczona dla osób, które z tematem testowania integracyjnego (ale również jednostkowego) były zaznajomione – pozostali mogli czuć się lekko zagubieni, ponieważ podstawowe zagadnienia dotyczące testów integracyjnych w prezentacji zostały pominięte, natomiast przedstawionych zostało bardzo wiele ficzerów dostarczanych przez Arquilliana. Na plus zaliczam również bardzo dobre wyważenie ilości slajdów do zaprezentowanego kodu. Na minus natomiast brak krótkiego coding session, które pozwoliłoby nowicjuszom zobaczyć jak przebiega proces tworzenia testów z wykorzystaniem Arquilliana oraz co warto testować integracyjnie. Anyway, kubek prelegenta z numerem 8 w pełni zasłużony!

20140627_180157

Brain dump po tej prezentacji:

  • testy integracyjne dodają prawdziwą wartość gdy są uruchamiane w środowisku odwzorowującym środowisko produkcyjne,
  • Arquillian pozwala uruchamiać testy serwerze aplikacyjnym (zdalnym lub lokalnym), w kontekście remote lub local,
  • testować możemy zarówno komponenty Java EE jak i Spring (np. Data JPA),
  • wsparcie dla testów funkcjonalnych,
  • zaczynać najlepiej od trywialnych testów.

Po prezentacji Sebastiana przystąpiliśmy do losowania nagród – los znów mi nie sprzyjał i czwarty raz z rzędu nic nie wylosowałem :) Zastanawiające jest natomiast jakie układy z opatrznością ma Rezul, który 3 raz wyszedł ze spotkania z upominkiem. Oj chyba jest to materiał na komisję śledczą Panie Premierze!

Po tym krótkim przerywniku na scenie pojawił się nasz pierwszy w historii Toruń JUG gość specjalny – Jacek Laskowski. Nazywać go „osobą spoza Torunia” byłoby lekkim oszustwem, ponieważ Jacek w Toruniu oraz w murach uczelni, na której odbywało się spotkanie spędził bardzo istotny kawałek swojego życia. Posłodziliśmy, to teraz czas na ostrą krytykę. Jacek stanął przed nie lada wyzwaniem – wśród zgromadzonych na sali sympatyków języka Java znalazło się może 7-8% osób, które z językiem Scala miały wcześniej do czynienia. To w pewien sposób „ustawiło” dalszy przebieg spotkania – należało poprowadzić prezentację w taki sposób, aby niewtajemniczonych zainteresować narzędziem SBT, zaś oświeconych nie zanudzić przez 60 minut jej trwania. I tak ci pierwsi mogli zobaczyć potencjał drzemiący w tym niepozornym narzędziu, drudzy natomiast usłyszeli wiele barwnych anegdot, wykraczających czasami poza świat Scali i SBT. Suma sumarum wyszło niemałe show, ale to dobrze – biorąc pod uwagę termin i godzinę spotkania, suche wbijanie technicznej papki spowodowałoby szybkie znużenie uczestników. A tak wszyscy z uwagą słuchali tego co Jacek ma do powiedzenia oraz pokazania w interaktywnym shellu SBT. Na pewno po prezentacji ciężko byłoby sobie odpowiedzieć na pytanie „dlaczego kodować w Scali, a nie Javie”, ale chyba nie taki był jej cel. To co udało się moim zdaniem osiągnąć to pokazać zgromadzonym, że jest takie narzędzie, że jest „łatwiejsze” niż np. mvn i xml, który widzieliśmy prezentację wcześniej, że posiada magiczną tyldę, na którą można wyrywać dziewczyny itd. Mission completed :) Trofeum w postaci kubka prelegenta z nr 9 w pełni zasłużone!

20140627_185139

Brain dump po prezentacji:

  • bez activator ani rusz!
  • jeśli chcesz zainteresować kogoś SBT, zacznij od tyldy i patrz jak szczęka podnosi się z podłogi,
  • porady z zakresu prowadzenia prelekcji – zadawaj pytania uczestnikom i utrzymuj wysoki poziom zainteresowania,
  • challenge: SBT + Groovy

Na koniec wysłuchaliśmy jeszcze krótkiej prezentacji sponsorowanej przez Lufthansa Systems na temat aktualnie prowadzonej przez nich rekrutacji w Toruniu. Na wzmiankę zasługuje fakt, że LHS postanowiła wesprzeć naszego JUGa sponsorując kilka książek, które wkrótce będą do rozlosowania lub wygrania przez naszych uczestników. Serdecznie dziękujemy!

Po spotkaniu tradycyjnie udaliśmy się na małe after party do Krajina Piva.

20140627_212547

Podsumowanie

Było to ostatnie przed przerwą letnio-wakacyjną spotkanie. Trzeba przyznać, że lepszego zakończenia sezonu nie mogliśmy sobie wymarzyć. Było i merytorycznie, i wesoło. Całość sprawnie zorganizowana, dobrze poprowadzona, możemy być z siebie zadowoleni. Ale nie osiadamy na laurach – rozpoczynamy przygotowania do kolejnego sezonu oraz pracujemy nad być może kilkoma niespodziankami dla naszej społeczności w najbliższym czasie. Póki co przed nami Confitura’14 i wspólny wyjazd reprezentacji Toruń JUG.

Na zakończenie serdeczne słowa podziękowania należą się Władzom WMiI za umożliwienie organizacji spotkań na terenie wydziału oraz Pawłowi Wojdyło, który rejestruje materiał video z naszych spotkań. Wielkie dzięki za wsparcie!

Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć tutaj.

That’s all, folks. Do zobaczenia, cześć!