blog.stepniak.net.pl

Brudnopis programisty

Scalar Conf 2014 – relacja

by Szymon Stępniak on 7 kwietnia 2014, no comments

scalar

W minioną sobotę (05.04.2014) w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Scalar Conf – darmowej konferencji poświęconej językowi Scala. Grzechem byłoby opuścić takie wydarzenie, dlatego skromna reprezentacja toruńskiego JUGa zjawiła się w Warszawie na spotkanie z pasjonatami języka Scala. Czy było warto? Zdecydowanie!

Program Scalar Conf 2014

W programie konferencji znalazło się 12 dość zróżnicowanych 30-minutowych prezentacji. Większość z nich wypadła bardzo dobrze, w moim osobistym TOP 3 znalazły się (w kolejności w jakiej prezentacje pojawiały się na konferencji):

1. Simple, fast & agile REST with Spray.io – bardzo sensowne wprowadzenie do Spraya w wykonaniu Adama Warskiego (SoftwareMill). W ciągu 30 minut nie da się omówić wszystkich szczegółów związanych z wybranym tematem, dlatego w tym przypadku Adam skoncentrował się na sesji live coding, podczas której zaprezentował jak w kilku krokach napisać swoją pierwszą aplikację przy pomocy Spray.io. Zakładam, że celem, jaki Adam postawił sobie przed tą prezentacją było zainteresowanie słuchaczy wspomnianym toolkitem – imho cel został osiągnięty :)

2. The Dark Side of Scala – od prezentacji Tomka Nurkiewicza zawsze można oczekiwać się wiele i się nie zawieść – tak było i tym razem. Bazując na własnych (bogatych) doświadczeniach ze Scalą, Tomek zaprezentował te aspekty języka, które niejednego programistę są w stanie wprawić w osłupienie. Oprócz ciekawego tematu, na uznanie zasługuje bardzo naturalny sposób prezentowania w wykonaniu Tomka, ale ci wszyscy, którzy mieli okazję oglądać go już wcześniej w akcji są do tego przyzwyczajeni.
Slajdy z prezentacji: http://nurkiewicz.github.io/talks/2014/scalar/#/

3. Lambda implementation in Scala 2.11 and Java 8 – przed Grzegorzem Kossakowskim stanęło nie lada wyzwanie: przedostania prelekcja, uczestnicy wyraźnie zmęczeni, a tu do poziomu bytecode będziemy schodzić. „Nudy” ktoś mógłby powiedzieć. Bynajmniej. Grzegorz zaprezentował minimalne różnice w sposobie reprezentacji na poziomie bytecode wyrażeń lambda oraz funkcji anonimowych Scala – wykorzystanie invokedynamic w Java 8 do wywoływania konstruktora anonimowych klas tworzonych przez LambdaMetaFactory w runtimie oraz tworzenia anonimowych klas dla funkcji w Scala. Inspirująco, ciekawie, na sali nie było chyba ani jednej osoby, która mimo późnej godziny mogłaby czuć się znudzona. Brawo!

Pozostałym prelekcjom również należą się dobre oceny, chociaż nie obyło się bez jakichś drobnych mankamentów – a to czasem było za dużo kodu, co powodowało sporo trudności w odnalezieniu kontekstu, a to czasami brakowało myśli przewodniej (np. po co i dlaczego), a to z kolei brakowało praktycznego zastosowania itd. Nie zmienia to faktu, że wszystkim prelegentom należą się najszczersze wyrazy uznania, bo stanęli przed niełatwym zadaniem – dostali tylko 30 minut na to, aby słuchaczy „zarazić” swoją pasją, i czasem pewnie o zbyt wielu rzeczach chcieli nam powiedzieć, za co im chwała!

Organizacja

Na osobne wyrazy uznania zasługują organizatorzy, z ekipą SoftwareMill na czele. Miejscówka dała radę (choć foyer mógłoby być odrobinę większy), audytorium pozwalało w komfortowych warunkach słuchać kolejnych prelekcji, katering na przerwach nie dawał powodów do narzekań. Mirek Woźniak w roli prowadzącego wypadł bardzo profesjonalnie – łatwość w nawiązywaniu kontaktu z publicznością jest jednym z jego atutów.

Podsumowanie

Scalar dał się poznać jako konferencja, która powinna na stałe zagościć w kalendarzu imprez organizowanych przez polskie community. Pierwsza edycja ustawia poprzeczkę dość wysoko, ale jestem przekonany, że organizatorzy mają już pomysł jak w przyszłym roku przeskoczyć ją o kilka stopni.

Serdeczne dzięki za możliwość spotkania wielu znajomych twarzy, za okazję do porozmawiania z ludźmi z community i spędzenia w miły i produktywny sposób całego dnia. Wyrazy podziękowania należą się również chłopakom z naszej toruńskiej ekipy – wierzę, że to nie jest nasz ostatni wspólny wypad na tego typu event!

Mnie nie zabraknie na Scalarze w przyszłym roku. A Ciebie? :)

PS: na koniec jeszcze fotka reprezentacji Toruń JUG:

20140405_150232

A tutaj znajdziecie więcej zdjęć zrobionych podczas konferencji: https://plus.google.com/u/0/photos/113936656891384018832/albums/5999622621447829233