blog.stepniak.net.pl

Brudnopis programisty

Drugie spotkanie Toruń JUG

by Szymon Stępniak on 28 kwietnia 2014, no comments

duke_torun_medium

Toruńska Grupa Użytkowników Java (Toruń JUG) ma za sobą drugie spotkanie (23.04.2014 r), czas zatem na krótką relację oraz podsumowanie.

Prezentacje

Tym razem uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać 3 prelekcji, a były to kolejno:

1. „O fragmentach w Androidzie” – Michał Wojtyna
2. „JTwig, czyli Twig w Javie” – Maciej Boniewicz
3. „Continuous Delivery” – Jakub Westfalewski

20140423_175831

Tematyka bardzo różnorodna, stąd każdy mógł znaleźć coś dla siebie. I tak na pierwszej prezentacji Michał przedstawił ciekawą koncepcję wykorzystania biblioteki Dagger do wstrzykiwania zależności, a konkretnie – wstrzykiwania fragmentów o zdefiniowanych wcześniej interfejsach. Podejście całkiem ciekawe, pełnej przydatności zaprezentowanego konceptu nie jestem w stanie ocenić ze względu na bardzo podstawową znajomość programowania na platformę Android. Dla nowicjuszy takich jak ja mógł to być pewien problem – zabrakło jasno postawionej tezy „jak, po co i dlaczego”. Ale tak czy inaczej należą się Michałowi brawa za podzielenie się z nami swoją pasją! Tak trzymaj!

Maciej z kolei opowiedział o systemie szablonów JTwig. Było trochę chaotycznie, przykłady były zbyt proste i chyba nie do końca pokazywały możliwości JTwiga. Ale nie ma co marudzić – dzięki Maćkowi w głowie zaszumiała kolejna nazwa, na spróbowanie się z którą pewnie kiedyś przyjdzie czas. Dzięki Maćku, nie poddawaj się i walcz!

Na koniec Jakub opowiedział o zaletach wykorzystania Continuous Delivery w projektach zarówno hobbystycznych jak i enterprise. Było na wesoło, Jakub przez całą prezentację skupiał na sobie uwagę uczestników, dzieląc się swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas developmentu produktów jednego z większych graczy na rynku. Mam nadzieję, że to nie ostatnia prezentacja Kuby, liczę na kolejne zgłoszenia tematów na nasze jugowe spotkania!

Nagrody

Podczas tego spotkania rozlosowaliśmy również po raz pierwszy sporą liczbę nagród – aż ośmioro uczestników mogło tym razem cieszyć się ze zdobycia licencji na popularne i użyteczne oprogramowanie (w tym m.in. IntelliJ IDEA) czy też jednym z dwóch e-booków. Oddzielne słowa uznania i podziękowania należą się w tej kwestii Piotrkowi Prądzyńskiemu, który fantastycznie sprawdza się w roli organizatora upominków dla naszej społeczności. Dzięki Piotrek!

After Party

20140423_212718

Swego rodzaju tradycją staje się już nasz po-jugowy wspólny wypad do Krajiny Piva w celu spożycia złotego trunku i dokończenia bardzo żywiołowych i ciekawych dyskusji. Ta forma aktywności zdobywa sobie coraz większe zainteresowanie wśród uczestników, co nas cieszy oraz zobowiązuje do dokonywania w przyszłości rezerwacji na całkiem niemałą liczbę osób. A jeśli macie wątpliwości czy warto na after party się udać – zerknijcie na zdjęcia w naszej galerii i zobaczcie zadowoloną minę Zbyszka. Czy potrzeba lepszej rekomendacji? :)

Podsumowanie

Około 70-ciu uczestników, 3 prelekcje, 8 nagród, 100% satysfakcji dla wszystkich. Nie zwalniamy tempa, szykujemy kolejne spotkania, widzimy się już w maju na kolejnym spotkaniu! Tymczasem do zobaczenia na GeeCONie :)