blog.stepniak.net.pl

Brudnopis programisty

Pierwsze spotkanie Toruń JUG

by Szymon Stępniak on 31 marca 2014, no comments

duke_torun_medium

Za nami pierwsze spotkanie toruńskiej grupy użytkowników Java (Toruń JUG), czas na krótkie podsumowanie z perspektywy współorganizatora, prelegenta i uczestnika jednocześnie.

Do biegu, gotowi, start!

Czasu mieliśmy bardzo niewiele, a i numerologia zdawała się nam nie sprzyjać – pierwsze spotkanie organizacyjne miało miejsce 13 marca, zaś pierwsze spotkanie Toruń JUGa odbyło się 13 dni później :) Ale jak widać w tym przypadku liczby były dla nas raczej szczęśliwe. Dlaczego? Mimo wcześniejszych zapowiedzi pojawienia się około 43 osób, na spotkanie przyszło ostatecznie blisko 70 osób.

1959858_1488567244700097_809203320_n

Czy warto było przyjść? Zdecydowanie! Na pierwszej prelekcji Sławek opowiedział o swojej autorskiej bibliotece ClassIndex, wykorzystującej mechanizmy procesowania adnotacji podczas kompilacji do tworzenia indeksu klas. Czy taki zabieg jest opłacalny? Jak najbardziej! Zyskujemy wydajność zbliżoną do tego jakbyśmy posiadali classloader z wpisanymi na sztywno URLami klas. Zapomnijcie o stosowaniu Reflection API podczas działania waszych aplikacji :)

Druga prelekcja (mojego autorstwa) poświęcona była wprowadzeniu do wybranych zagadnień JDK8. I tak w trakcie 45 minut omówiliśmy metody domyślne, interfejsy funkcyjne oraz Stream API + przykłady kodziku. Nie było źle, mogło być trochę lepiej, ale i tak jestem zadowolony, że tyle osób chciało wysłuchać tego co na temat Java 8 udało mi się dowiedzieć przez kilka ostatnich dni. Wielkie dzięki! :-)

Zdjęcia (niestety tylko kilka) ze spotkania możecie obejrzeć tutaj » klik «
Tutaj natomiast » klik « przeczytacie o wydarzeniu na stronie toruńskiego JUGa.

Co dalej?

Szykujemy kolejne spotkania, zbieramy feedback od społeczności i staramy się, aby JUG na stałe zagościł w Toruniu. Kolejne spotkanie już 23 kwietnia, pojawią się nowe osoby, będzie o czym posłuchać, liczę że spotkamy się tego dnia :-) Do zobaczenia!

Update

W sieci pojawiło się nagranie z pierwszego spotkania: