blog.stepniak.net.pl

Brudnopis programisty

Confitura 2013 subiektywnie

by Szymon Stępniak on 11 lipca 2013, 2 comments

Copyright confitura.pl

Od zakończenia konferencji Confitura 2013 minęło już kilka dni, emocje zdążyły opaść, można zatem uznać, że nadszedł odpowiedni czas na dokonanie krótkiego podsumowania. Podsumowanie będzie czysto subiektywne, chciałbym podzielić się refleksją na temat poszczególnych prelekcji, jak i konferencji w całości.

Pociąg pospieszny Confitura 2013 odjedzie o godzinie 3:16 …

Szczęśliwi ci, którzy w podróż ruszyli z jednodniowym wyprzedzeniem. Pozostali (jak ja) musieli różnymi środkami transportu tłuc się skoro świt do Warszawy. Pociąg PKP z Torunia przyjechał i dotarł na czas, więc obyło się bez niemiłych niespodzianek. Desant na centralnym, spacerek na Krakowskie Przedmieście i koczowanie można było zacząć na blisko godzinę przed rozpoczęciem rejestracji.

Rejestracja i gadżety

Nagrody Confitura 2013 Rejestracja rozpoczęła się krótko po godzinie 8:00. Pierwsi uczestnicy pojawili się na kilkanaście minut przed, zaś w ciągu bodajże 30 minut aula jak i teren wokół niej zostały skutecznie opanowane przez entuzjastów Javy (według nieoficjalnych informacji zjawiło się prawie 900 z 1200 zarejestrowanych osób).
Każdy z uczestników otrzymał wyprawkę z bardzo sympatycznymi upominkami, tj. konferencyjną koszulką, smyczą, naklejkami oraz magazynami Open Source Journal i KarieraPlus. Biorąc pod uwagę fakt, że Confitura jest konferencją darmową, tym bardziej taki miły zestaw upominków należy docenić.

Wielkie otwarcie

Voucher Confitura 2013Około godziny 9:20 Kapituła uroczyście otworzyła edycję Confitura 2013. Zaczęło się od kilku informacji statystyczno-historycznych, kilku organizacyjnych, wręczono nagrodę głównemu organizatorowi, zaś na końcu tej części rozlosowano nagrody wśród uczestników. I tu pierwsze pozytywne zaskoczenie – los okazał się dla mnie szczęśliwy tego dnia: otrzymałem voucher na licencję na dowolny produkt JetBrains :) Odczytuję to jako znak, że już czas dać IntelliJ IDEA prawdziwą szansę na wygryzienie Eclipse’a z pozycji my current IDE.

Prelekcje zacząć czas

Nagrody rozlosowane, przyszedł w końcu czas na właściwą część programu – prelekcje. Organizatorzy przygotowali dla uczestników 5 ścieżek, a w każdej 7 interesujących wykładów (50 minut każdy). Zakres tematyczny był dość szeroki (core java, js, trochę agile, aspektów miękkich, tdd, and so on), w takim zestawie każdy odnalazł coś dla siebie, jak i również pewnie nie jeden raz musiał wybierać pomiędzy dwiema lub więcej ciekawymi prelekcjami. W moim przypadku chyba tylko dwa wykłady miały status „there is no other option”, z ostateczną decyzją względem pozostałych zwlekałem praktycznie do ostatniej chwili. A to tylko dlatego, że wybór był bardzo trudny.

„Architektura to nie bzdura” – Paweł Szulc

Architektura to nie bzdura - Confitura 2013

Pierwsza prelekcja nie zawiodła. Paweł w bardzo ciekawy sposób zaprezentował architekturę czterowarstwową aplikacji, stosowaną przez jego firmę w komercyjnych projektach, będącą alternatywą dla podejścia Entity-DAO-Service-Controller-View. Można się nie zgadzać z przedstawionym pomysłem, niemniej już na wstępie Paweł wspomniał, że jego celem nie jest przekonywanie nikogo o wyższości jednego podejścia nad drugim, a jedynie podzielenie się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas pracy nad różnymi projektami, dlatego takie postawienie sprawy uważam za uczciwe w stosunku do słuchaczy. W prezentacji zabrakło mi natomiast przykładów zastosowania zaprezentowanych komponentów (a trochę ich było). Na poziomie pojedynczej klasy i odpowiedzialności wyglądało to całkiem fajnie, ale zabrakło moim zdaniem osadzenia tego w szerszym kontekście (np. fragment flow aplikacji). Tak czy inaczej prezentację oceniam bardzo dobrze – Paweł dał się poznać jako pewny siebie i przepełniony entuzjazmem prelegent.

„Emancypacja pracowników. Dlaczego spaliliśmy karty zakładowe?” – Tomasz Szymański

Emancypacja pracowników. Dlaczego spaliliśmy karty zakładowe - Confitura 2013

Tutaj szybko prelekcja przerodziła się w panel dyskusyjny. I to chyba dobrze, bo temat był bardzo ciekawy i zachęcający do otwartej dyskusji. Było dużo na temat zaufania w pracy zespołu, budowania zdrowych relacji, tworzeniu optymalnej kultury pracy. No i oczywiście nie mogło zabraknąć dyskusji na temat pracy zdalnej, w czym SML 2.0 specjalizuje się jak nikt inny. Wrażenia bardzo pozytywne, ciąg dalszy mam nadzieję na ABE13!

„Model jest wszystkim czego potrzebujesz (…)” – Sławomir Sobótka

Model jest wszystkim czego potrzebujesz - Confitura 2013

Prelekcję zaczęliśmy dość nietypowo, bo odśpiewaniem „Sto lat” Sławkowi, który tego dnia obchodził swoje urodziny :) Następnie głos oddaliśmy prelegentowi, który w prezentowanym temacie jest ekspertem, o czym nikogo przekonywać nie trzeba. Podczas prelekcji mieliśmy okazję usłyszeć o najczęstszych problemach występujących podczas modelowania domeny oraz zostały wskazne konkretne przyczyny takiego stanu rzeczy (m.in. problem ze zrozumieniem wymagań, porozumiewanie się „różnymi” językami w opisie dziedziny). W tym kontekście przedstawiona została koncepcja DDD oraz jej główne założenia, m.in. Building Blocks, Bounded Context, Core Domain, role Eksperta Domenowego i Modelarza. I co najważniejsze – korzyści płynące z zastosowania DDD, tj. lepszy feedback i znajomość potrzeb biznesu, lepszy design aplikacji, lepsza dokumentacja, w końcu synergia pomiędzy końcowym produktem a potrzebami naszego klienta. Było bardzo profesjonalnie (jak zwykle zresztą), przykłady były praktyczne i niepozostawiające wątpliwości, a wszystko zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach.

„Droga po wiedzę – jak zbudować Continuous Learning Culture” – Piotr Leszczyński

Droga po wiedzę - jak zbudować Continuous Learning Culture - Confitura 2013

Po godzinnej przerwie na lunch przyszedł czas na czwartą w programie prelekcję. Wybór padł na temat mało „mięsisty”, ale za to przedstawiający aspekt rozwoju własnych (i nie tylko) kompetencji. Piotr na wstępie zarekomendował książkę „The Seven Habits of Highly Effective People” Stephen’a Covey’a, którą określił mianem pigułki wiedzy na temat samorozwoju i doskonalenia. Następnie podzielił się z nami doświadczeniem w pracy z zespołami IT oraz tym w jaki sposób można poprzez rozwijanie własnych umiejętności współtworzyć kulturę pracy, sprzyjającą dzieleniu się wiedzą oraz dążącą do maksymalnej efektywności przy zachowaniu maksymalnego wskaźnika zadowolenia z wykonywanej pracy. A na to wszystko jest jedna prosta recepta – pasjonujmy się tym, czym zajmujemy się na co dzień zawodowo.

„Java Developer Career Unplugged” – Wojciech Seliga

Java Developer Career Unplugged - Confitura 2013

Po prelekcjach Wojciecha można spodziewać się wszystkiego, ale na pewno nie tego, że będzie nudno :) Jakkolwiek nie próbowałbym opisać tej prelekcji słowami, nie oddam nawet 5% tego co działo się na sali. Wystąpienia Wojciecha trzeba po prostu obejrzeć lub w nich uczestniczyć. Całość najlepiej oddaje motto głoszone przez prelegenta: „No bullshit”. I tak jest. Nie ma miejsca i czasu na ściemnianie, przeinaczanie rzeczywistości, mamienie uczestników. Parafrazując popularne dziś stwierdzenie, Wojciech mówi jak jest. A mówi o tym i w taki sposób, że człowiek wychodzi z prelekcji naładowany pozytywną energią do działania, do wzięcia spraw w swoje ręce i zaprzestania destrukcyjnego tłumaczenia się. Uczestnik otrzymuje szereg dobrych, bo sprawdzonych rad na to, jak zaplanować i nadawać właściwy pęd karierze software developera. Wojciech przy tym nie pozostawia żadnych złudzeń i obala ogłupiające stereotypy. Cóż mogę powiedzieć – Wojtku, oby więcej takich wystąpień!

„W warunkach bojowych cosinus może przyjmować wartość 5″

„Test Driven Traps” – Jakub Nabrdalik

Test Driven Traps - Confitura 2013

Przedostatnia prelekcja w moim rozkładzie jazdy Confitura 2013 to było coś co tygryski lubią najbardziej – testy. Jakub po krótkim przypomnieniu wszystkim jaki jest cel stosowania TDD, jakie korzyści płyną z takiego podejścia do zwinnego wytwarzania oprogramowania oraz w jaki sposób poprawia się design naszej aplikacji przeszedł do zaprezentowania praktycznych przykładów. Przykładów objaśniających jak testów jednostkowych nie pisać oraz jeśli już takie nam się przytrafią – jak dokonać stosownej refaktoryzacji. Było „mięso”, były testy pochodzące z rzeczywistego projektu, był prelegent z krwi i kości opowiadający z pasją, było w końcu wszystko to, czego słuchacz mógł się po takiej prelekcji spodziewać. Brawo!

„Nie ma jednej słusznej drogi (…)” – Michał Bartyzel

Nie ma jednej słusznej drogi - Confitura 2013

Przyszedł w końcu czas na ostatnią prelekcję i tutaj wybór padł na Michała Bartyzela, opowiadającego o różnych podejściach do architektury systemów. Prelekcja rozpoczęła się od zaskakującego real-life example (polecam obejrzeć, gdy tylko materiały video zostaną opublikowane online), po czym przeszliśmy wspólnie z Michałem przez kilka case study, uzasadniających nierzadko zaskakujący wybór architektury rozwiązania. Kluczowa była tutaj teza, że wszystko zależy od kontekstu – nie raz będzie to klient, jego wymagania, czy też wcześniejsze jego doświadczenia i umiejętności, zaś innym razem konieczność określenia kluczowej wartości produktu: czy jest nią platforma dystrybucji czy może dystrybuowana wartość. Podsumowując – było rzeczowo, praktycznie, czyli tak jak być powinno.

Zakończenie i rozdanie nagród

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Ostatnim przystankiem na confiturowej mapie było uroczyste zakończenie konferencji oraz rozdanie nagród uczestnikom. Przy tej okazji nagrodę specjalną za wkład zarówno w rozwój polskiej społeczności java jak i współorganizację Javarsovii oraz Confitury otrzymał Jacek Laskowski. Bardziej symbolicznego zakończenia tegorocznej konferencji chyba wyobrazić sobie nie można było. Po rozdaniu wszystkich nagród wszyscy powiedzieli sobie „Do zobaczenia za rok!” (a i wcześniej Wojtek Erbetowski przypomniał o zbliżającej się na jesieni WarsJavie). Dla mnie na tym konferencja się zakończyła, na SPOINĘ niestety nie miałem możliwości zostać.

Podsumowanie

Confitura 2013 bez wątpienia jest ważnym wydarzeniem dla każdego pasjonata Javy. Ogromne wyrazy uznania i słowa podziękowania należą się organizatorom, sponsorom, wolontariuszom, uczestnikom, pracownikom obsługi oraz wszystkim tym, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do tego, że tegoroczną edycję można wspominać z takim entuzjazmem. 7 lipca rozpoczęło się odliczanie dni do przyszłorocznej edycji. Mnie tam nie zabraknie. A ciebie?

  • http://tomaszdziurko.pl/ Tomasz Dziurko

    Nie ma to jak znaleźć nieujawnianą relację z Confitury ponad 3 miesiące po konferencji :) Dodaję do listy na confitura.pl, a za rok proszę się już zgłaszać samemu ;)

    • http://blog.stepniak.net.pl/ Szymon Stepniak

      Dzięki Tomku, będę o tym pamiętać :)